Фондацията и „Млади медици за България“ с обща кауза
Ниско заплащане, лоши условия на труд, болници с недостатъчно персонал и без необходимото оборудване, непосилни смени. Тази реалност прокужда близо 40% от новозавършилите медицина всяка година. Според Доклада за състоянието на здравеопазването в Европейския съюз за 2019 година недостигът на здравни специалисти е особено остър в малките градове и селата в България.
Недостатъците в здравната система се обостряха по време на пиковете на пандемията с COVID-19, когато високорисковите „Ковид отделения“ в страната до голяма степен разчитаха на доброволния труд на млади медици.
Мисията на Фондация „Млади медици за България“ е да спре изтичането на медицински кадри от страната, като предоставя финансова подкрепа на студенти и специализанти по медицина в български болници. Отчитайки факта, че доброто здравеопазване е предпоставка за развитието на силна икономика и привличането на чуждестранни инвестиции, през юни Фондация „Америка за България“ дари 100 000 лева в подкрепа на усилията на организацията да задържи медицински специалисти в страната.
„В миналото в България с дарителски средства са създадени едни от най-уважаваните институции в сферата на здравеопазването, образованието, социалната грижа, читалищната дейност и много други. Но дарителството не е само история, не е и еднократен акт, а дългосрочна инвестиция в обществото. Вярвам, че заедно може да го постигнем, за да може повече млади медици да останат и да се развиват в България.“
С тези думи изпълнителният директор на Фондация „Америка за България“ Десислава Тальокова обяви дарението на Фондацията.
„Отговорното дарителство е модерният български патриотизъм“, добави госпожа Тальокова.
В партньорство с Токуда Банк, Фондация „Америка за България“ осигурява допълнителна подкрепа за младите медици под формата на нисколихвени заеми. По тази програма Фондацията покрива 20% от главницата на заема за всяка година, в която кредитополучателят остане и работи в България.
Фондация „Млади медици за България“ е основана през юли 2020 година от доктор Динко Младенов, интернист с над 37 години стаж, основател на една от първите частни болници в страната, както и един от основателите на Национално сдружение на частните болници. До момента фондацията е подкрепила 120 студенти и специализанти по медицина от 24 населени места и 49 лечебни заведения в цялата страна.
„Млади медици“ приема кандидатури през цялата година и отпуска стипендии в зависимост от наличието на средства.
„Ясни са недобрите условия за кариерно развитие на младите медици в България. В качеството ми на управител и главен консултант на клиника „Медикус Алфа“ винаги съм подпомагал младите колеги – професионално, морално и финансово. Тази дългогодишна моя нагласа намери естествен завършек в учредяването на фондация „Млади медици за България“, сподели доктор Младенов.
„Над 350 млади медици кандидатстваха за финансова помощ, като изпратиха своите автобиографии и вълнуващи мотивационни писма. Срещнах се присъствено или онлайн с всеки един от тях и все повече се убеждавах, че имаме прекрасни млади колеги, на които е наложително да помогнем.“
Доктор Младенов и екипът му до момента са набрали почти 270 000 лева от 150 индивидуални и корпоративни дарители, както и националната DMS кампания. Провели са и няколко разговора с Министерство на здравеопазването, до което са изпратили своите предложения за промяна в Наредбата за специализация.
„Бих искал да благодаря на всеки един дарител на „Млади медици“! Всяка подкрепа е важна за реализиране на нашата кауза повече млади медици да останат и работят в България“, заяви доктор Младенов.
Инвестирайте в своето здраве, като подкрепите млад медик с дарение към фондация „Млади медици за България“.
Младите медици говорят
Из мотивационните писма на стипендианти на „Млади медици за България“
„След дипломирането ми през ноември месец 2019 година пред мен стоеше изборът, който хиляди медици правят всяка година – да остана в България или да търся реализация навън. Избрах да не бягам от проблемите. Към момента работя на първа линия с болни от SARS-Cov2 и специализирам обща медицина в България.“
„В момента, в който здравната ни система се намира в дълбока криза и недостатъчно финансиране, да си медик в България е дръзко начинание. Въпреки това аз ще остана да работя тук и колкото сме повече младите лекари, толкова по-скоро ще променим системата към по-добро.“
„Всеки говори за промяна, но промяната няма да дойде от чужбина, тя идва отвътре! Ние сме промяната!“
„По време на обучението си получих много знания – както академични, така и трудови, които се надявам дълги години да прилагам за благото на българския народ. Мисля, че именно ние – младите хора, трябва да бъдем в основата на промяната за едно по-добро бъдеще както за нас, така и за нашите родители, деца и внуци.“
„Въпреки английската ми диплома, аз избрах да остана тук. Работя и специализирам в град Пазарджик и смятам, че в България има достатъчно добри предпоставки за добра професионална реализация. Именно в медицинската сфера е необходимо да останат добри кадри, които да са достатъчно конкурентоспособни, така че хората да не търсят лечение в чужбина, а да имат доверие в българските лекари.“
Поглед назад: Фондацията в подкрепа на българското здравеопазване
В началото на пандемията с COVID-19 Фондация „Америка за България“ дари 300 000 лева на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и Александровска болница, за да подпомогне тяхната работа за противодействие на COVID-19 на национално ниво. Чрез фонд „Обединени срещу COVID-19“ – инициатива на Фондацията в партньорство с Посолството на САЩ, Български дарителски форум и Американската търговска камара, над 1 милион лева бяха разпределени сред 112 лечебни заведения, неправителствени организации, общини, читалища, училища, микро и малки фирми. Помощта достигна до над 700 000 души в стотици населени места. През ноември 2020 година Посолството на САЩ и „Америка за България“ стартираха инициативата „Възстановяваме се заедно“, която осигури 1 милион долара за български лечебни заведения в борбата срещу коронавируса.
„Ниско заплащане, лоши условия на труд, болници с недостатъчно персонал и без необходимото оборудване, непосилни смени.“
– Това са условията за младите ни лекари. Но, има други, които получават по 60-70 хиляди лева на месец! И то съвсем …. законно! Има болници които източват милиони всеки месец от Здравната каса, без реално извършени дейности!Пазарът на труда в страната ни е тотално изкривен от лобита и мафии!